Listopad 6

Neplýtváme jídlem – předání cen

Neplýtváme jídlem – spousta jídla a peněz rodičů, školy i ČR v koši.

I naše škola, i když na „domácí bázi“, se rozhodla vyhlásit pro naše děti projekt Neplýtváme jídlem, jídla si vážíme. Vedlo nás k tomu každodenní množství vyhazovaného jídla, které děti ve školní jídelně nesnědly. Tento projekt v různých formách poběží celý rok a jeho cílem je vést děti k tomu, že jídlo není nevyčerpatelná záležitost, že nám není poskytováno zdarma a že ho pro náš život zkrátka potřebujeme. S projektem jsme začali říjnovým měsícem, kdy jsme se snažili různými způsoby děti motivovat k snězení obědů. Také jsme zjišťovali, proč děti bez ochutnání vrací polévky a proč vracejí i tři čtvrtě objemu jídla na talíři. S našimi Nálaďáky jsme si povídali o tom, proč vlastně jíme, co a kolik bychom měli sníst pro správný růst, vývoj a energii nezbytnou pro náš pohodový každodenní život. Zdůraznili jsme přitom, že když jdou na oběd, tak se přece považuje za samozřejmost, že jdou na oběd proto, aby se najedli, ne proto, aby jen ochutnávali a pak jídlo vyhazovali. Nejedná se tedy o nic mimořádného, jedná se o přirozenou součást našich životů – najíst se a neplýtvat. Poohlédli jsme se také po světě – povídali jsme si o zemích, které mají potravin nedostatek, zmínili jsme se také o historii – především pak o tom, jak naši předci dokázali jídlo beze zbytku využít. Na říjen byla také vyhlášena soutěž mezi jednotlivými třídami „Neplýtváme jídlem“, kdy naši Nálaďáci sbírali za své „neplýtvání“ při návštěvách školní jídelny žetony, za které bude následovat odměna. Již od prvního dne jsme byli velmi překvapení! Nálaďáci, které jsme znali jako pravidelné „vraceče“ obědů, najednou vraceli vymetené talíře a ochutnávali druhy potravin, které předtím bez rozpaků vraceli. Navíc měli ze svých jídelních úspěchů obrovskou radost, což bylo úžasné a ještě úžasnější bylo, když si sami uvědomili, že se snědeným obědem nevyhodili do koše jen potravu, ale také peníze svých rodičů i školy. Vítězem říjnové části projektu se stali naši třeťáci, kteří prohlásili, že v neplýtvání budou pokračovat i nadále, což je vlastně splněným cílem tohoto projektu. Odměnou za jejich odhodlání jim byl výborný čokoládový dort z dílny p. Haraštové, která ho připravila ve své bezlepkové pekárně Celiafit, stejně jako dobroučké cupcaky, které jako odměnu obdržely od paní učitelek všechny děti za svou snahu zapojit se. Věříme, že i v dalších týdnech a měsících se nám podaří s Nálaďáky neplýtvat jídlem a utvrzovat se v tom, že si ho máme vážit a vychutnávat – vždyť nám z jídelny z Hejčína vozí často i takové menu, které bychom v jiných jídelnách těžko hledali. Fotky na FB a RAJČE.CZ
Posted 6.11.2018 by admin in category "Nezařazené