Říjen 10

Historické město Olomouc – říjnové téma školní družiny

10. 10. 2018 – Palachovo náměstí

V rámci našeho měsíčního projektu jsme se po dva dny věnovali zmizelé stavbě – olomoucké synagoze, která před 2. světovou válkou zdobila dnešní Palachovo náměstí. Popovídali jsme si o historii, seznámili se s dobovými fotografiemi a zašli se podívat na místo, kde stávala a kde dnes můžeme vidět jen placaté parkoviště plné aut.  Po cestě jsme ještě pátrali po Stolpersteine neboli Kamenech zmizelých, o kterých jsme si taktéž povídali. Dozvěděli jsme se, jak vypadají, čemu slouží a kolik jich v Olomouci máme. Jen v okolí naší školy jsme jich našli 23. U každého kamene jsme se zastavili a poklonili se těm, kterým kdysi tuto krásnou synagogu zničili a kteří se konce války nedočkali. Fotky na FB a RAJČE.CZ.

12. 10. 2018 – Parkánové zahrady

Naše páteční družinová procházka – v rámci tématu Historické město Olomouc – po našem krásném městě představovala okruh, v jehož půli byl i náš hlavní cíl – Parkánové zahrady. Vydali jsme se k nim přes centrum, Bezručovy sady a Jakubský výpad. Zahrady nám nabídly nádherné klidné místo v historické části Olomouce malované podzimními barvami, ale i dozvuky léta, které připomínaly nejen slunečné a teplé počasí, ale také kvetoucí růže oplývající příjemnými vůněmi. Svatojakubskou uličkou přes nádvoří Tereziánské zbrojnice jsme se pak centrem města vrátili do školy a vydali se vstříc téměř letnímu víkendu. Foto na FB a RAJČE.CZ

16.10. 2018 – Kostel sv. Michala

V úterní slunečné odpoledne jsme se opět vydali objevovat krásy našeho města. Tentokrát jsme navštívili kostel sv. Michala na Žerotínově náměstí. Nejdříve jsme si popovídali o historii tohoto místa – hlavně o velkém požáru a morové epidemii, které nyní připomínají socha sv. Floriana a Mariánský sloup v nedalekém okolí. Následně jsme zavítali přímo do chrámu, který nám nabídl krásnou atmosféru ticha a umění a také nahlédnutí do tajemných částí jeho podzemí. Už se těšíme, až sem zavítáme znovu, kdy se budeme těšit na vánoční výzdobu a atmosféru tohoto místa vůbec. Fotky na FB a RAJČE.CZ

19. 10. 2018 – Smetanovy sady jak se změnily?

Fotky na FB a RAJČE.CZ
Posted 10.10.2018 by admin in category "Nezařazené